Kanadyjsko-Polski Instytut Badawczy

The Canadian Polish Research Institute

Zał. 1956


Kanadyjsko-Polski Instytut Badawczy jest organizacją non-profit, która gromadzi przedstawicieli Polonii kanadyjskiej zainteresowanych badaniami nad historią, kulturą i zmianami społecznymi wśród Polonii w Kanadzie. Zasadniczym zadaniem Instytutu jest zbieranie i archiwizowanie dokumentów dotyczących życia i działalności polskich imigrantów w Kanadzie oraz stworzenie odpowiedniej bazy źródłowej dla badań naukowych.NOWOŚĆ WYDAWNICZA

Polish Footsteps

Nakładem Kanadyjsko-Polskiego Instytutu Badawczego ukazał się wyjątkowy album pt. In the Footsteps of Polish Pioneers on the Canadian Prairies poświęcony polskim śladom w prowincjach preryjnych. Autorami są Grażyna i Lech Gałęzowscy, członkowie Instytutu, którzy przez ponad 15 lat przemierzali kanadyjskie prerie w poszukiwaniu kościołów i kaplic dotkniętych polską stopą.

W sprawie zakupu książki, prosimy o kontakt mejlowy: institute@canadianpolishinstitute.org


Canada 150

Z okazji 150. urodzin Kanady Jacek Kozak, dziennikarz, historyk i pasjonat losów tego kraju, przygotował szkice biograficzne 150 ciekawych postaci, które zapisały się w historii i teraźniejszości Kanady. Zapraszamy do lektury na http://canada150.canadianpolishinstitute.org/PROJEKT: Digitalizacja archiwów

Od lipca do października 2016 r. nasz Instytut, wspólnie z zespołem badaczy z Instytutu Amerykanistyki i Badań Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, realizował grant Dokumentacja aktywności Polonii w Toronto na rzecz Polski i polskich imigrantów w latach 80 i 90 XX wieku, przyznany przez  Senat Rzeczypospolitej Polskiej. W wyniku tych prac stopniowo powstaje repozytorium zawierające skany części naszych zbiorów, roczniki prasy polonijnej (głównie "Związkowca", "Echa", "Tygodnika Torontońskiego", "Kwartalnika SPK") oraz ponad 40 wywiadów i wspomnień imigrantów i działaczy polonijnych. Repozytorium obejmuje też wyniki kwerend przeprowadzonych przez członków zespołu w archiwach KPK, Federacji Polek, w materiałach pani G. Farmus, M. Bonikowskiej, M. Matuszewskiego i innych). Materiały te będa stopniowo udostępniane na stronie Kanadyjsko-Polskiego Instytutu Badawczego oraz staną się częścią powstającej kolekcji Multicultural History Society of Ontario.

Logo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Logo Senatu RP

Logo Kanadyjsko-Polskiego Instytutu Badawczego60 LAT

KANADYJSKO-POLSKIEGO INSTYTUTU BADAWCZEGO

1956-2016


Anniversary

CYKL WYKŁADÓW:
6 REFLEKSJI NA 60-LECIE INSTYTUTU

I — pamiętniki imigrantów polskich Zwyczajna przeprowadzka. Pamiętniki imigrantów z Polski do Kanady 1988-2012, ed. J. Kozak, J. Lustanski, Toronto: CPRI 2014.

Piątek, 24 kwietnia 2015 o godz. 19.00. Konsulat RP

II — sylwetki imigrantów polskichK. Starczak-Kozłowska, Kanada uskrzydlona polskością…,  Wydawnictwo Krukowiak 2015.

Czwartek, 19 listopada 2015 o 19.00. Konsulat RP

III — prezentacja książki — Dr Edward Sołtys, Black Ribbon Day, Toronto: CPRI 2014.

Czwartek, 31 marca 2016, George Ignatieff Theatre, 15 Devonshire Pl., University of Toronto

IV — The fascinating story of the Polish Soldiers who fought in the War of 1812 Stan Skrzeszewski, historyk i poeta

Wtorek, 9 maja, 2017, godz. 19:00. Consulate General of Poland. Free admission

V — Kanadyjczycy 150 Jacek Kozak, Kanadyjczycy 150. Szkice biograficzne przygotowane z okazji 150 rocznicy Dominium Kanady. Mississauga: K-ART 2017.

Środa, 16 maja, 2018, godz. 19:00. Consulate General of Poland. Free admission. RSVP: toronto.rsvp@msz.gov.pl

VI — In the Footsteps of Polish Pioneers on the Canadian Prairies Grażyna i Lech Gałęzowscy, In the Footsteps of Polish Pioneers on the Canadian Prairies. Toronto: CPRI 2018.

Piątek, 19 października, 2018, godz. 19:00. Consulate General of Poland. Free admission. RSVP: toronto.rsvp@msz.gov.plBlack Ribbon Day

Pamiętniki imigrantów

Kanadyjsko-Polski Instytut Badawczy opublikował sześć zbiorów pamiętników imigrantów. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie o swoją imigracyjną tożsamość, sens życia na kanadyjskiej ziemi, zajrzyj do naszych książek. Bohaterowie naszych pamiętników pomogą ci odnaleźć siebie.

Zapraszamy do zakupu pamiętników - wystarczy wypełnić formularz poniżej. Przesyłka gratis na zamówienia powyżej $40 (na terenie Kanady lub USA).❦❦❦

Książka Black Ribbon Day w rękach premiera Stephena Harpera
- obchody Black Ribbon Day w Ottawie

Black Ribbon Day 2014

Black Ribbon Day

Nakładem Kanadyjsko-Polskiego Instytutu Badawczego ukazała się właśnie kolejna publikacja. Jest to Black Ribbon Day (Dzień Czarnej Wstążki) autorstwa dr. Edwarda Sołtysa. Książka opisuje historię ruchu Black Ribbon Day, powstałego w Kanadzie, którego celem było upamiętnienie ofiar paktu Ribbentrop-Mołotow, głównie w krajach bałtyckich i w Polsce. Książkę można zakupić na naszej stronie internetowej, wypełniając formularz zamówienia.


❦❦❦

Konkurs Pamiętnikarski


❦❦❦

Ontario Trillium Foundation

Z ogromną radością informujemy, że otrzymaliśmy grant z Ontario Trillium Foundation na zakup specjalistycznego skanera do digitalizacji mikrofilmów polskich gazet archiwalnych i innych przedwojennych materiałów archiwalnych. Dzięki temu nie tylko badacze i studenci, ale całe społeczeństwo kanadyjskie będzie miało okazję dowiedzieć się o roli Polonii kanadyjskiej w tworzeniu Kanady.
Przeczytaj na ten temat w "Gońcu".

scanner


Canada 150

ZAMÓW KSIĄŻKI ONLINEZBIORY INSTYTUTU


BIULETYN


WYDARZENIA


LINKI

Member Login

UserID:
Password: